Poniżej znajdziecie przydatne informacje dotyczące stricte fotografii noworodkowej. Polecam Wam przeczytać dokładnie wszystko, abyście zyskali szerszy pogląd na interesujące Was zagadnienia. Często zdarza się, że Rodzice nie bardzo wiedzą jak podejść do tego tematu fotograficznego, lub też ich wyobrażenie o nim jest niepełne. W związku z tym zapisałam dla Was kila cennych porad.

Kiedy najlepiej fotografować noworodka?

Odpowiedź jest prosta: jak najwcześniej. Idealny okres czasu na sesję noworodka to pierwsze dwa tygodnie życia, a najczęściej nawet krócej, bo do 8-10 dnia po narodzinach. Generalnie zasada jest taka: im szybciej zdecydujecie się na sesję, tym większe szanse na udane, piękne i klasyczne zdjęcia Waszego dziecka. Uwierzcie: kilka dni robi kolosalną różnicę. To właśnie w okresie tych kilku dni po przyjściu na świat dziecko jest najspokojniejsze, najwięcej śpi, w zasadzie nie zwraca uwagi na światła studyjne i wspaniale daje się układać w piękne, klasyczne pozy - krótko mówiąc: najlepiej "współpracuje". Rezultatem są nie tylko piękne, klasyczne zdjęcia, ale także więcej udanych kadrów, zaś cała sesja jest - nie ukrywajmy - mniej wyczerpująca dla wszystkich, ponieważ cały proces przebiega zazwyczaj dużo sprawniej i szybciej. Im starsze dziecko, tym bardziej staje się ruchliwe, zaczyna częściej dopominać się "o swoje" za pomocą wszystkim dobrze znanego sposobu - głośnego płaczu :) W rezultacie więcej czasu Mama (i często także Tata) spędza na uspokajaniu dzieciątka, karmieniu, przewijaniu, niż na obserwowaniu jak powstają zdjęcia. Opisane w tym akapicie rady nie wynikają z tego, że jako fotograf oczekuję by praca przebiegła szybko. Chodzi tylko o to by przebiegła maksymalnie komfortowo dla maluszka i dla Was, by była jak najmniej stresująca dla dzidziusia i aby efekt mojej pracy spełnił maksymalnie Wasze oczekiwania. Każdy fotograf noworodkowy powie Wam dokładnie to samo: im wcześniej, tym lepiej, tym lepsze będą zdjęcia.

Kiedy umówić się na sesję zdjęciową noworodka?

Jak najszybciej, najlepiej jeszcze przed narodzinami dziecka. Zyskujecie wówczas spokój i pewność, że będę miała specjalnie dla Was zarezerwowany termin w moim fotograficznym kalendarzu. Kiedy termin porodu będzie Wam znany, wtedy możecie wstępnie rezerwować sesję, natomiast konkretny termin potwierdzacie jak najszybciej po samym porodzie, bo zdarza się często, że dziecię na świat przychodzi nieco wcześniej, lub troszkę później :)

Jak i na co się przygotować?

To jedna z najważniejszych kwestii: przed wszystkim podejdźcie do tematu sesji spokojnie i ze świadomością, że jest to często długotrwały proces, który musi być przeprowadzony spokojnie i w miłej atmosferze po to, byście za jakiś czas mogli cieszyć się pięknymi zdjęciami. Jeśli więc któreś z rodziców z jakichkolwiek powodów jest "rozproszone" np. sprawami zawodowymi i non-stop dzwoni telefon, to może lepiej by w takim wypadku było w tym dniu jednak w pracy :) Postarajmy się wspólnie o dobrą atmosferę i spokój, który przede wszystkim pozytywnie wpłynie na dziecko. Podczas samej sesji, starajmy się zachowywać w miarę cicho, nie róbmy zbyt wiele zbędnego "szumu", którego i tak z przyczyn, których nie unikniemy (przestawianie lamp, ruch fotografa, przebieranie, zmiana aranżacji) jest całkiem sporo.

Od strony technicznej: należy na pewno przygotować zapas pieluszek oraz wszelkich z Waszego punktu widzenia niezbędnych akcesoriów higienicznych czy pożywienia dla maluszka. Ze swojej strony zapewniam wszelkiego rodzaju mokre chusteczki i ręczniczki przydatne podczas tego typu sesji.

Ile czasu trzeba poświęcić na sesję?

Na te pytanie trudno jest precyzyjnie odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od nastroju naszego "modela", lub "modelki" - czyli Waszego dzieciątka. Na czas trwania sesji na pewno wpływ ma wiek dziecka (to, o czym już wspominałam: im wcześniej, tym lepiej, tym zazwyczaj sprawniej wszystko przebiega), ale też cechy właściwe tylko danemu dziecku. Niektóre dzieci budzą się i płaczą przy najlżejszym dotyku, a inne potrafią smacznie przespać niemal całą sesję :) Są sesje trzy- i pięciogodzinne, a bywają i takie, że po godzinie mamy cały fotograficzny materiał. Mentalnie i fizycznie przygotujcie sobie jednak sporo wolnego czasu, nawet do kilku godzin. Niech Was nic nie pogania i nie rozprasza. Fotografia noworodkowa nie cierpi jednej rzeczy: pośpiechu.

Bezpieczeństwo

Jest zdecydowania NAJWAŻNIEJSZE. Pamiętajcie: każdy fotograf ma obowiązek umożliwić Wam bycie w bezpośredniej bliskości dziecka, dosłownie centymetry od niego. Co więcej - macie prawo (a my fotografowie często o to prosimy) do asystowania nam przy pracy. Bliska obecność Rodzica często pomaga dziecku się uspokoić i nikt, tak jak Mama, czy Tata, nie budzi zaufania maluszka. Zawsze możecie brać aktywny udział w sesji, do czego Was gorąco zachęcam.

Podczas trwania sesji noworodkowej bardzo ważny jest spokój i brak ostrych, głośnych dźwięków. Atmosfera spokoju na pewno pozytywnie wpłynie na dziecko. Dlatego też gorąco namawiam, aby na sesję noworodkową przyszli tylko Rodzice, chyba że udział osób trzecich jest absolutnie konieczny. Jeśli posiadacie już starsze potomstwo, a nie będzie ono brało udziału w sesji, to najlepiej zostawić je pod opieką rodziny czy znajomych na czas trwania sesji. Natomiast jeśli oprócz sesji noworodkowej umówimy się przy okazji na sesję wspólną - noworodka ze starszym rodzeństwem - to takie zdjęcia zazwyczaj wykonamy na końcu, gdy już zrobione zostaną zdjęcia noworodka.

Pracuję w higienicznych warunkach i bardzo dbam o czystość. Posiadam własną nagrzewnicę tak by dzidziusiowi, który najczęściej pozuje prawie nago lub nago było cieplutko.

Gdzie i jak fotografuję?

Głównie fotografuję w swoim domowym studio w Warszawie, gdzie Was serdecznie zapraszam. Jeśli już z jakichś przyczyn Wy nie możecie przyjechać do mnie, to mogę dojechać do Was z moim mobilnym studiem. Pracuję tylko z wysokiej klasy, nowoczesnym i tzw. profesjonalnym sprzętem fotograficznym. To samo tyczy się sprzętu i oprogramowania, które używam do obróbki Waszych zdjęć. Jak każdy szanujący się fotograf noworodkowy, mam spory "arsenał" gadżetów do sesji (ubranka, czapeczki, owijki, koce, opaski, tła, kosze), natomiast jeśli macie coś, o czym sądzicie że świetnie sprawdzi się podczas sesji, to oczywiście nie widzę problemu byście to ze sobą zabrali :)

Czy mogę otrzymać zdjęcia od razu w dniu sesji?

Niestety, nie jest to możliwe. Po pierwsze zdjęcia wykonuję zawsze w formacie RAW, a więc bez odpowiedniego oprogramowanie nie będziecie w stanie ich obejrzeć lub wydrukować. Po drugie, są to bardzo duże pliki, a ponieważ podczas sesji zdarza się mi wykonać nawet kilkaset zdjęć, z których potem wybiera się kilkanaście najlepszych ujęć, nie mamy czasu na to by od razu i na miejscu dokonywać ich selekcji (jest to bardzo czasochłonny proces). Zdjęć w formacie RAW nie da się umieścić na portalu społecznościowym. Jest też zazwyczaj niemożliwe przesłanie ich mailem ze względu na duży rozmiar. Po trzecie - i jest to najważniejszy powód- jak większość fotografów, nikomu nie udostępniam zdjęć nie poddanych uprzedniej obróbce, gdyż obróbka jest ogromnie istotnym etapem w powstawaniu fotografii. Proszę więc o odrobinę cierpliwości. Na pewno opłaca się na zdjęcia poczekać! :)

Dodatkowe pytania?

Pewnie masz ich całe mnóstwo - to całkiem normalne. Zadzwoń, a odpowiem na wszystkie pytania :)